Żarki -„Tradycja i rzemiosło”

W dniu 28 kwietnia 2016 r. klasy 1c i 2c SP uczestniczyły w wycieczce pod hasłem Żarki -„Tradycja i rzemiosło”.  Zwiedziliśmy wystawy Muzeum Dawnych Rzemiosł „Stary Młyn”, które mieści się w blisko stuletnim młynie elektrycznym.

Obiekt został pomyślany jako muzeum interaktywne – rodzaj parku technologicznego. Zwiedzając Stary Młyn wyruszyliśmy w pasjonującą podróż  w czasie. W jej trakcie poznaliśmy historię pięciu głównych rzemiosł od wieków obecnych w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa  i kołodziejstwa. Całość uzupełnia prezentacja losów miasteczka wzbogacona wątkami handlu. Każdy kolejny element ekspozycji to krok w głąb historii – tajemniczej i fascynującej opowieści            o miejscach, przedmiotach i ludziach, przez wieki stanowiących fundament istnienia Żarek.

Stary Młyn to także miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z tradycją,           a zabawa z nauką. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądnie, sprawdzanie, wąchanie itd. Uczniowie mogli samodzielnie wykonać drobne prace związane z rzemiosłami, zarówno podczas zwiedzania ekspozycji jak i podczas zajęć warsztatowych, na których wykonywali zwierzątka z sianka, mielili własnoręcznie ziarno na mąkę itd. To jedyne takie miejsce na Jurze!

 

Opracowanie: Renata Ciesek

Zdjęcia: Joanna Kapuścińska – Karwat

Beata Sulowska – Strzelczyk

[Not a valid template]