TRADYCJA ŚLĄSKA W JĘZYKU

PRZEDŚWIĄTECZNA RYWALIZACJA

UCZNIÓW SIEMIANOWICKICH SZKÓŁ

W RAMACH KONKURSU

 TRADYCJA ŚLĄSKA W JĘZYKU

      14 grudnia br. miała miejsce kolejna – ósma –  edycja międzyszkolnego konkursu polonistycznego pt. „TRADYCJA ŚLĄSKA W JĘZYKU” . Impreza została objęta patronatem Prezydenta Miasta. Jak co roku spotkaliśmy się w sali widowiskowej michałkowickiego Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa. Publiczność z zapartym tchem śledziła rywalizację 3-osobowych drużyn reprezentujących 2 szkoły podstawowe (SP 11, SP 13)  i 2 gimnazja (GM 4, GM 8).

 

   Organizatorzy – Gimnazjum nr 4 oraz Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi im. W. Broniewskiego – przygotowali 5 konkurencji (prowadzonych przez p. Monikę Bodzek i p. Darię Dudek- koordynatorki konkursu). Motyw przewodni stanowiło zbliżające się Boże Narodzenie. Uczniowie wykazali się świetną znajomością naszego dialektu oraz szeroką wiedzą kulturową dotyczącą regionu Górnego Śląska.. Nie zabrakło stałych elementów opartych na tłumaczeniu i gwarowym nazywaniu leksemów: „KOT W WORKU” i „BANK SŁÓWEK”.   Runda pt. „Z ŻYCIA ŚLĄSKIEJ FAMILII” wydobyła na światło dzienne talent aktorski siemianowickiej młodzieży, która w formie scenek rodzajowych przypomniała szereg tradycji kultywowanych w śląskich domach. Zawodnicy mile zaskoczyli nas kreatywnością i poczuciem humoru. Z kolei w konkurencji „ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWORO-CZNE” popisali się zdolnościami redakcyjnymi, a nierzadko także poetyckimi. „QUIZ O ŚLĄSKU” stanowił mini-sprawdzian wiedzy na temat Górnego Śląska.

   Publiczność również została zaangażowana do wspólnej zabawy. Przygotowano dla niej mini wersję „KOTA W WORKU” oraz „ŚLĄSKIE PARAFRAZY WIERSZY”, które budziły mnóstwo pozytywnych emocji.

   „TRADYCJA ŚLĄSKA W JĘZYKU” to nie tylko konkurs, lecz również szereg  programów artystycznych, tematycznie zeń związanych. Zainicjował je profesjonalny występ reprezentantów DZPiT Siemianowice. W wyjątkowy, magiczny nastrój Bożego Narodzenia wprowadziły nas ujmujące za serce kolędy i pastorałki oraz śląskie przyśpiewki w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi im. W. Broniewskiego pod koordynacją p. Anny Buli oraz charyzmatyczna prezentacja pani Heleny Leśniowskiej – Prezes Piekarskiego Związku Górnośląskiego. 

A oto wyniki:

I miejsce – Gimnazjum nr 8 Integracyjne

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13

III miejsce – Gimnazjum nr 4

IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11

   Zwycięska drużyna otrzymała w ramach Grand Prix – Karolinkę (kunsztownie wykonaną przez p. Katarzynę Bednarek statuetkę) oraz nagrody rzeczowe (podobnie jak zdobywcy II, III i IV miejsca). Ponadto wszyscy uczestnicy zostali obdarowani materiałami promocyjnymi siemianowickiego Urzędu Miasta (w ramach Patronatu Prezydenta Miasta).

   Nie sposób pominąć niebagatelnej roli pracowników Parku Tradycji w profesjonalnej oprawie technicznej i p. Justyny Wróbel w logistyce naszej imprezy.

    Z pewnością będziemy kontynuować to wyjątkowe przedsięwzięcie w celu kultywowania regionalnej kultury i pielęgnowania śląskiego dialektu.

Zatem do zobaczenia za rok. Pyrsk ludkowie;-)

   Monika Bodzek

[Not a valid template]