„Światowy Dzień Autyzmu” w ZSI

Drugiego kwietnia 2017r. Nastąpiła inauguracja „niebieskiego”miesiąca, był to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na całym świecie zapalono niebieskie światła na  najważniejszych obiektach i zabytkach, takich jak Biały Dom (USA), czy Piramida Cheopsa w Gizie (Egipt).              W Polsce rozpoczęto obchody pod hasłem „Chcemy być sobą!”.

            Dlaczego nie MY? Zespół Szkół Integracyjnych w Siemianowicach Śląskich „zapalił się na niebiesko” 3 kwietnia b.r. z inicjatywy nauczyciela terapeuty p. Agnieszki Dyli. Akcja miała na celu wyrażenie solidarności z uczniami naszej szkoły dotkniętymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzicami, przez niebieski ubiór. Celem nadrzędnym było uświadomienie rówieśników w temacie autyzmu. Do akcji włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Wychowawcy uświadamiali dzieci i młodzież podczas lekcji z wychowawcą, poprzez czytanie bajek, projekcję filmów, pogadanki, czy inne metody w formie zabawowej. Klasy wykonały plakaty na temat : „Z głową w chmurach” i „Chcemy być sobą”, konkurs koordynowała p. Agnieszka Bartosik, a jury składające się z uczniów przyznawało punkty w tej konkurencji. Dzięki p. Agnieszce parter szkoły zamienił się w niebo pełne błękitnych motyli.

Klasy otrzymały tabele, gdzie mogły zbierać punkty: w formie graficznej klasy I-III i liczbowej IV-VI i Gimnazjum, za określoną aktywność. Wychowawcy wykonali wraz z uczniami gazetki klasowe, które były oceniane przez p. Magdalenę Wiśniewską i Iwonę Gorlicką.

W poniedziałek rano do najmłodszych uczniów naszej szkoły zawitał gość specjalny- Steve-ulubieniec dzieci z popularnej gry Minecraft, który częstował niebieskimi cukierkami i wręczał nagrody dla wychowawców oraz balony. Słodki poczęstunek i upominki sfinansowało Stowarzyszenie „Lodołamacz”.

Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w prelekcji na temat Autyzmu i Zespołu Aspergera, gdzie pozyskali informacje o objawach i przyczynach różnych zachowań osób z ZA. Wiedza i zrozumienie pozwolą budować atmosferę życzliwości w zespole klasowym, a przede wszystkim ułatwią kontakty społeczne wśród rówieśników. Obalaliśmy mity o autyzmie i obejrzeliśmy filmy: „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” i „Tacy jak Wy”. Dla uczniów gimnazjum odbyły się warsztaty z pokazem multimedialnym: „Zwyczajni-niezwyczajni”, przygotowane przez p.Justynę Jaskułę i jej klasę 2a. Zaangażowane klasy otrzymały certyfikaty.

Najmłodsi brali udział w zabawie integracyjnej z elementami arteterapii, przygotowanej przez    p. Aleksandrę Niedźwiedź-Stawarz, Annę Rawską-Białek i Annę Bulę. Była świetna zabawa          i możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek z innych klas, którzy mają podobne zainteresowania.

W tym dniu p. Beata Kaczmarek (psycholog szkolny) przygotowała ulotki informacyjne dla uczniów i rodziców, Panie ze świetlicy malowały roześmiane buzie, a punktem kulminacyjnym było wspólne zdjęcie, którego wykonanie koordynowała p.Justyna Wróbel (nauczyciel wychowania fizycznego). Pani Anna Babij była we wszystkich miejscach jednocześnie i wykonała „niebieski fotoreportaż”. Myślę,że już nikt w Zespole Szkół Integracyjnych nie jest „Zielony” w temacie Autyzmu.