SP20 – „Pamięć Rutki”- klasa 3ag teatralnie

„Pamięć Rutki”- klasa 3ag teatralnie

23 listopada br. uczniowie klasy 3ag mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym spektaklu w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Cytując informację ze strony teatru:

(http://teatr.bedzin.pl/2017/09/18/pamiec-rutki-zapraszamy-na-premiere/):

„Pamięć Rutki” to spektakl inspirowany prawdziwą historią nastoletniej mieszkanki Będzina Rutki Laskier. Zapraszamy w podróż rozpoczynającą się tu i teraz. Teatralny wehikuł przenosi nas do 1943 roku, a potem do świata nastolatków żyjących w stanie zagrożenia.

Jak wyglądała rzeczywistość oczami czternastolatki? Jakie były jej marzenia? Jakie emocje towarzyszyły każdego dnia?

Dynamiczny, oparty na wyraźnym rymie spektakl Justyny Łagowskiej jest grą obrazów, słów, sensów, grą historii z teraźniejszością.

I taki był ten spektakl- inny niż wszystkie dotychczas widziane, pełen symboliki, odniesień do przeszłości, ale nie uciekający przed teraźniejszością. Ze świetną grą aktorską młodych artystów (dodatkowo utalentowanych wokalnie). Autorzy scenariusza przedstawienia nie uciekali od tematów trudnych, pokazywali, że (niestety) nadal są one aktualne.

Dodatkową atrakcją były zorganizowane dla naszej grupy warsztaty po spektaklu.  Przeprowadzili je aktorzy, których chwilę wcześniej podziwialiśmy na scenie. Rozmawiali z uczniami o ich wrażeniach, o tym co dla nich było ważne, o sceny  wyjątkowo zapadające w pamięć. Mieli szansę wykazać się aktorsko i plastycznie. Mogli porozmawiać o  tym, jak widzą tę Rutkę z kiedyś, jaka mogłaby być dziś.

Temat był kontynuowany kolejnego dnia podczas godziny wychowawczej.

To było bardzo wartościowe wyjście.

tekst: J. Jaskuła

zdjęcia: A. Babij