SP20 5b w Muzeum Powstań Śląskich

We wrześniu klasa 5b wybrała się w bardzo ciekawe miejsce. Odwiedziliśmy mianowicie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Uczniowie wzięli udział z lekcji muzealnej dotyczącej życia codziennego na Górnym Śląsku na początku XX wieku (gdzie próbowali  wykazać się znajomością śląskiej gwary). Następnie w niezwykle przystępny sposób piątoklasiści zostali zapoznani z bardzo ważnymi wydarzeniami dziejącymi się na Śląsku po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Przemierzali pomieszczenia, których wystrój nawiązywał do kolejnych wydarzeń, oglądali scenki filmowe dotyczące powstań śląskich (w tym roku obchodzimy setną rocznicę pierwszego z nich), nawet mogli zagłosować w plebiscycie.

Samo muzeum ma charakter interaktywny, bowiem w salach znajdują się (obok ciekawych eksponatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach ) prezentacje multimedialne, aplikacje, dodatkowo uczniowie mają możliwość brania udziału w interaktywnych zabawach.

Muzeum Powstań Śląskich to miejsce warte uwagi (nie tylko dla osób interesujących się historią), dlatego zachęcamy innych uczniów oraz nauczycieli do zwiedzenia tego niezwykłego obiektu.

Opiekunowie: J. Jaskuła, A. Babij

Zdjęcia: A . Babij