26 września obchodziliśmy Światowy Dzień Królika. Głównym powodem ustanowienia takiego święta było zwrócenie uwagi społeczeństwa zarówno na odpowiednią opiekę nad tymi domowymi pupilami, jak i uwrażliwienie na ich okrutny los.
Króliki bowiem to nie tylko nasi puchaci przyjaciele, ale w wielu przypadkach, to zwierzęta poddawane wielu cierpieniom – okropne warunki bytowe królików hodowlanych przeznaczonych na mięso i futro; tzw. króliki doświadczalne, na których przeprowadzane są zarówno doświadczenia medyczne, jak i testy kosmetyczne; żywe króliki jako karma dla gadów, czy też „gadżet” podczas tresury psów do polowań – to tylko niektóre „role” jakie pełnią w swoim życiu.
Niewiele osób wie, iż problem bezdomności dotyka nie tylko psy i koty, ale także uszaki. W naszym kraju są stowarzyszenia, które starają się pomóc takim zaniedbanym i niechcianym maleństwom. Jedno z takich stowarzyszeń działa także na Śląsku.
To właśnie dla Śląskiego Króliczoka – Ślōnski króliczok- gryfne boroczki trusiowe: kaj ich futer, izba i pszanie? – zbieramy w tym roku dary.
Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do aktywnego włączenia się do akcji. W myśl hasła „Nie przechodź obojętnie! Tak niewiele, a może tak wiele!”
Zbieramy:
- siano
- suszone zioła (np. pokrzywa, babka lancetowata i szerokolistna, koniczyna, mniszek lekarski, nagietek, skrzyp, rumianek, tasznik, melisa, liście malin, brzozy)
- suszone warzywa i owoce (np. brokuł, pasternak, buraczek, cykoria, marchewka, pietruszka, topinambur, seler, liofilizowane lub suszone owoce)
- podkłady higieniczne Seni
- granulat Beaphar lub Cuni Complete Versele Laga
Nie zbieramy:
mieszanek, kolb, dropsów, sztucznych gryzaczków, przekąsek, wapienek. Są one szkodliwe dla królików.
Wszystkie dary można przynosić do sali nr 13 na parterze.
Wśród osób, które przyłączą się do akcji zostanie rozlosowana nagroda.