„Poznaj świętego – zostań świętym”

W dniu 29 października 2015 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Siemianowicach Śląskich odnotowaliśmy zwiększoną liczbę uśmiechniętych i odświętnie ubranych dzieci, które nuciły pod nosem różne melodie, dzierżąc zarazem tekturowe gitary. A wszystko to za sprawą II edycji międzyszkolnego konkursu „Poznaj świętego”, którego „dobrym duchem” zgodziła się zostać Pani Danuta Sobczyk – pełnomocnik do spraw rodziny w Siemianowicach Śląskich.

Konkurs zorganizowany został dla uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Najmłodsi uczestnicy grupy wiekowej I –III zaśpiewali piosenki o tematyce religijnej. Mimo tremy dali wzruszający i łapiący za serca popis swoich wokalnych, nieproporcjonalnych do wzrostu możliwości. Uczniowie klas IV-VI mieli o wiele trudniejsze zadanie – musieli ułożyć do znanego utworu muzycznego tekst o wybranych świętych. Znalazły się tu takie hity jak: „Ona tańczy dla mnie”, czy „Skrzydlate ręce”, które porwały publiczność do zabawy. Młodzież gimnazjalna zaprezentowała nagrane przez siebie filmiki o świętych. Pomimo, że zadanie to było najtrudniejsze, jury było pod wrażeniem przygotowanych prac oraz odwagi i umiejętności uczniów , którzy podjęli to wyzwanie.

Konkurs celowo jest organizowany w dniach poprzedzających Uroczystość Wszystkich Świętych, która nadal pozostaje w świadomości wielu, jako święto pełne zadumy i smutku, gdy tymczasem jest ono świętem radosnym. Wspominamy wówczas tych, którzy już są w niebie i mamy szansę na to, by też zostać świętymi. Stąd też konkursowi przyświeca hasło: „Poznaj świętego – zostań świętym”.

Warto było się starać, gdyż zwycięzcy otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody. Serdecznie za nie dziękujemy naszym hojnym sponsorom: Pani Danucie Sobczyk, Parafii św. Antoniego
w Siemianowicach Śląskich oraz Księdzu Proboszczowi Parafii św. Michała Archanioła z Michałkowic. Poza wyjątkowymi rzeczowymi nagrodami, Dyrektor Muzeum Historii Katowic dr Jacek Siebel zaprosił laureatów na niezwykłą podróż w czasie w dzielnicy Nikiszowiec, za którą jesteśmy niezmiernie wdzięczni

Organizatorzy: Izabela Janowska-Jelito Iwona Gorlicka Małgorzata Brożyna Sonia Labryga