Odkrywamy Kopalnię Srebra

W dniu 30 stycznia 2016r. uczniowie z Klubu Młodego Podróżnika wybrali się do Kopalni Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach.

Na miejscu powitał nas przewodnik, z którym odkrywaliśmy tajniki kopalni.

Na początku słuchaliśmy uważnie historii tego niezwykłego miejsca. Po tym wykładzie mogliśmy śmiało odpowiedzieć na pytania: Kiedy powstała ta kopalnia? Co wydobywała? Jakimi narzędziami posługiwali się pracownicy? Jakie mieli warunki pracy? Jak sobie radzili z niebezpieczeństwem?

Kiedy przewodnik skończył swoją wypowiedź oglądaliśmy w spokoju eksponaty zachowane do dziś, a następnie zeszliśmy do windy zakładając kolorowe kaski na głowy.

W windzie można było odczuć zimno bijące od ziemi i wilgotnego powietrza. Na szczęście byliśmy ubrani ciepło, dzięki zaleceniom opiekunów. Idąc zgięci w pół, gęsiego, wąskimi korytarzami 40m pod ziemią, mogliśmy rozmawiać, a także pytać przewodnika o nurtujące nas sprawy dotyczące tego ciekawego miejsca.

Nasz podziemny spacer był podzielony przystankami. Na pierwszym, mogliśmy zobaczyć olbrzymie głazy dolomitu, które skutkiem niszczącego działania sił obsunęły się ze stropu, tworząc ciekawe zjawisko. Wszystko było pięknie oświetlone i dodatkowo uatrakcyjnione efektami dźwiękowymi.

Zbliżając się do końca znaleźliśmy się tuż obok przystani chodnika wodnego, który przepłynęliśmy łodziami, aż do trzeciego szybu zwanego „Żmiją”. Długość tej trasy wodnej wynosiła 270m – siedzieliśmy grzecznie w łodziach, żeby się nie zamoczyć. Po kilkunastu minutach dopłynęliśmy do końca, a następnie windą wjechaliśmy na powierzchnię.

Obok kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych, który też mieliśmy okazję zobaczyć          i podziwiać olbrzymie okazy.

To był wspaniały dzień. Myślę, że nikt z uczestników nie zapomni tej wycieczki, gdyż była ona nie tylko niezwykłą lekcją w terenie, ale i wspaniale spędzonym czasem w gronie przyjaciół. Wrażeniom i wspomnieniom nie było końca.

Opiekunowie: Renata Ciesek, Joanna Kapuścińska – Karwat