Nasze FADO (historia)

W dniach 5-10.10.2020 roku w ramach programu POWER SE miałyśmy przyjemność uczestniczyć w szkoleniu pt: STIMULATING CREATIVITY AND INNOVATION IN THE CLASSROOM/ MOBILE DEVICES IN EDUCATION. 

Mobilność nauczycieli miała miejsce w Sesimbrze (Portugalia), w otoczeniu oceanicznego widoku Atlantyku. Jej organizatorem była organizacja CREF- Centro de Recursos Educativos e Formação. Szkolenie przeprowadzono w języku angielskim. 

W związku z panującą epidemią COVID, szkolenie odbyło się zgodnie z panującymi w Portugalii zasadami bezpieczeństwa. Oprócz polskiego teamu, była również uczestniczka z Bułgarii. 

Każdy dzień obfitował w przeróżne aktywności, zaczynając się od wykładów oraz zajęć praktycznych, a kończąc na poznawaniu portugalskiej kultury. 

Tematyką przewodnią kursu było wykorzystanie technologii ICT na zajęciach i ich innowacja. Pracowaliśmy w programie Active Inspire, który jest dobrym narzędziem do wizualizacji zajęć oraz poznaliśmy szeroki wachlarz e-narzędzi, przydatnych w procesie nauczania oraz uczenia się, w tym : flipping book (tworzenie multimedialnych książek) , fling the teacher, timeliner, sms generator, QR generator, mentimeter (aplikacje wspomagające prezentację materiału), socrative, plickers, quizizz (aplikacje przydatne do testowania) i wiele innych. 

Część wykładowo – warsztatowa obejmowała metodykę nauczania w klasach przyszłości (Future Class), jak i aspekt nauczyciela przyszłości (Future Teacher) , cechującego się prawdziwością, tolerancją, innowacyjnością, zorganizowaniem, otwartością na nowe technologie, itp. Future Class oparta jest na idei S.T.E.A.M, gdzie proces nauczania i uczenia odbywa się poprzez pracę w grupach metodą projektową, która całościowo angażuje uczniów, natomiast nauczyciel jest tylko koordynatorem ich pracy. W ramach międzykulturowej wymiany doświadczeń toczyła się gorliwa dyskusja na temat możliwości realizacji powyższych idei w dzisiejszych realiach szkolnych. 

W ramach zajęć odwiedziliśmy placówkę Escola EBI da Boa Água, R. Serra de Monchique 174, 2975-161 Q.ta do Conde, gdzie przewodnikiem i realizatorem klas przyszłości jest dyrektor Nuno Mantas oraz jego grono pedagogiczne. Dyrektor Mantas oprowadził nas po swojej szkole, omówił i zaprezentował pracę projektową w wpełni zmodernizowanej klasie. Podczas wizyty mogliśmy również porozmawiać o wszystkich barierach i trudnościach jakie pojawiają się przy wprowadzaniu tej idei do szkoły/ klasy. 

Każdy dzień spędzony w Portugalii dawał nam również możliwość poznania lokalnej kuchni, muzyki oraz miejsc wartych odwiedzenia. 

Wraz z naszymi organizatorami Jose Maldonado i Vitorem Costa obejrzeliśmy starą i nowoczesną Lizbonę, odwiedziliśmy górską Sintrę z jej zabytkowym zamkiem, Sesimbrę i jej piękne wybrzeże, Cabo da Roca najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy.

W smakach Portugalii dominują ryby i owoce morzą (kalmary, ośmirnice, krewetki), podkreślane smakiem win, które powstają tu często w rodzinnych firmach np. Casa Agricola Horacio Simoes, Bacalhoa. 

To międzykulturowe spotkanie zostanie w naszych pamięciach na zawsze. Dziękujemy Pani Marzenie Kipie za możliwość rozwijania się w ramach programu POWER SE 

„Obrigada” 

Gabriela Pietrzak i Kamila Pietrzak – Świątek