MIKOŁAJKOWY RAJD SZLAKIEM ORLICH GNIAZD JURAJSKICH

Kto powiedział, że w grudniu nie można jechać na wycieczkę? Nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że nie boją się wczesnego wstawania w sobotę czy też grudniowej pogody. 31 osób w dniu 5 grudnia wzięło udział w fantastycznej wyprawie Szlakiem Orlich Gniazd.
Orle Gniazda to zamki i warownie, które powstały na terenie Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej blisko 700 lat temu. Dotykaliśmy zabytków historycznych które pamiętają czasy Kazimierza Wielkiego.

Nasza trasa była dość ambitna- jak zwykle, w sumie ponad 20 km!!!!!!!. Rozpoczęliśmy w Skarżycach gdzie zatrzymaliśmy się przy Wielkim Okienniku-dziwnej skale z oknem. Stąd dalej udaliśmy się w stronę Morska, gdzie stał pierwszy zamek. To właściwie ruiny nieco przebudowane już w XX w. Pomimo to zrobiły na nas wrażenie. Kolejnym ważnym punktem był rezerwat przyrody Góra Zborów. Tu wspinaliśmy się po skałach by wejść na sam wierzchołek tego punktu widokowego. Przy tak pięknej pogodzie było na co popatrzeć. Daj przez Zdów dotarliśmy do Bobolic- perełka Jury. Zaniedbane jeszcze niedawno ruiny zamku zostały odbudowane i na nowo zagospodarowane. Zamek wygląda jak z bajki. Około 20 minut dalej od niego widać było już wieże zamku bliźniaczego w Mirowie. Ten obiekt również jest wykupiony i będzie wkrótce odbudowany.

Hitem całego wyjazdu była Jaskinia Ostrężnik. Mogliśmy poczuć się jak jaskiniowcy. Było brudno, ciemno ciasno i trochę mokro ale wszyscy którzy odważyli się spenetrować korytarze tej jaskini na pewno zapamiętają to na długo.

Co do grudniowej pogody- to widać na zdjęciu…..prawie jak wiosna.

Serdecznie wszystkim uczestnikom gratuluję wytrwałości i zapału. Do zobaczenia ponownie na trasie.

Dariusz Toma

[Not a valid template]