– ku pamięci śląskich powstańców

26 lutego br. miała miejsce X – jubileuszowa – edycja międzyszkolnego konkursu polonistycznego pt. „TRADYCJA ŚLĄSKA W JĘZYKU” . Impreza została objęta patronatem Prezydenta Miasta. Jak co roku spotkaliśmy się w sali widowiskowej michałkowickiego Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa. Publiczność z zapartym tchem śledziła rywalizację 3-osobowych drużyn reprezentujących sześć siemianowickich szkół podstawowych (SP 5, SP6, SP11, SP13, SP16, SP20).
Organizatorzy – Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi im. W. Broniewskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego – przygotowali 5 konkurencji (prowadzonych przez p. Monikę Bodzek i p. Darię Dudek- koordynatorki konkursu). Motyw przewodni stanowiło 100-LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH. Uczniowie wykazali się świetną znajomością naszego dialektu oraz szeroką wiedzą historyczną dotyczącą Górnego Śląska..
Zaczęliśmy od „rozgrzewki” w postaci konkurencji: „ZNANI – KODOWANI”, w której zawodnicy rozszyfrowywali imiona i nazwiska sławnych mieszkańców naszego regionu. Kolejna zabawa nawiązywała do formuły popularnego programu telewizyjnego pt. „KOŁO FORTUNY”. Poza odgadnięciem hasła (związanego z powstaniami) należało przetłumaczyć wylosowaną na wspomnianym kole ilość słów z gwary na język ogólnopolski. Konkurencje stricte historyczne to „NEWSY Z POWSTAŃ ŚLĄSKICH” i „POWSTAŃCZE MAPY MENTALNE”. Druga spośród nich łączyła w sobie 3 elementy: wiedzę merytoryczną, przekaz gwarowy i wartości artystyczne (estetyka wykonania). Z kolei podczas tzw. „KULTURÓWKI” uczniowie wykazywali się swoją wiedzą na podstawie materiałów ikonograficznych (zdjęć przedstawiających znane sylwetki, miejsca itp.).
Publiczność również została zaangażowana do wspólnej zabawy. Przygotowano dla niej humorystyczną zabawę, polegającą na odgadywaniu prawdziwych tytułów filmów i książek przetłumaczonych na śląską gwarę.
„TRADYCJA ŚLĄSKA W JĘZYKU” to nie tylko konkurs, lecz również szereg programów artystycznych, tematycznie zeń związanych. Zainicjował je profesjonalny występ reprezentantów DZPiT „Siemianowice”. W nostalgiczny, wzruszający nastrój wprowadziła nas inscenizacja w wykonaniu uczniów I LO im. J. Śniadeckiego. Z kolei prelekcje przygotowane przez p. Marka Szołtyska i p. Helenę Leśniowską stanowiły nie tylko źródło wiedzy na temat historii, obyczajowości, genezy dialektu śląskiego, lecz również budziły wiele uśmiechu dzięki żartobliwej formule. W rolę konferansjerki wcieliła się p. Anna Bula, która dodatkowo przeczytała nam swoją autorską, bajkową parafrazę w gwarze śląskiej. O dokumentację fotograficzną zadbała p. Anna Babij.
A oto wyniki:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 16
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5
V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 20
VI miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało szacowne jury, w którego skład weszli:
– Pan Marek Szołtysek – autor książek, historyk, popularyzator śląskiej kultury;
– Pani Helena Leśniowska – Prezes Piekarskiego Związku Górnośląskiego.
Zwycięska drużyna otrzymała w ramach Grand Prix – Karolinkę (kunsztownie wykonaną przez p. Katarzynę Bednarek statuetkę) oraz nagrody rzeczowe (podobnie jak pozostałe drużyny). Ponadto wszyscy uczestnicy zostali obdarowani materiałami promocyjnymi siemianowickiego Urzędu Miasta (w ramach Patronatu Prezydenta Miasta).
Z pewnością będziemy kontynuować to wyjątkowe przedsięwzięcie w celu kultywowania regionalnej kultury i pielęgnowania śląskiego dialektu.
Zatem do zobaczenia za rok. Pyrsk ludkowie;-)
Monika Bodzek
foto. Anna Babij