I daleko, i blisko…

31W zeszłym tygodniu gimnazjaliści ZSI mieli okazję uczestniczyć w dwóch spotkaniach. Pierwsze miało miejsce  z przedstawicielkami, sąsiadującej z naszym krajem, Białorusi, a kolejne z wolontariuszami z dalekiej Turcji.

Alena i Irina prezentację o swoim państwie przygotowały  w języku polskim, niemniej jednak przedstawiły ją w  języku angielskim. Co więcej, dziewczyny  pokazały uczniom zapis alfabetu rosyjskiego tzw. cyrylicę  oraz  alfabet białoruski.

Hmm, prawdziwy festiwal języków. 😆

Poza typowymi informacjami o kraju, jakie przekazywane są podczas takich prezentacji, gimnazjaliści obejrzeli  animowaną, muzyczną, a przez to atrakcyjną wersję historii Białorusi.

Wolontariusze tureccy, Ahmet i Cengiz, w swojej prezentacji skupili się głównie na postaci twórcy nowoczesnego  państwa tureckiego Mustafy  Atatürka.

Nie mogło jednak zabraknąć  zdjęć przepięknych  krajobrazów, miast i zabytków Turcji. Państwo to jest bowiem popularnym kierunkiem wyjazdów turystycznych, także dla Polaków.

Spotkanie gimnazjalistów z zaproszonymi gośćmi pozwoliło uczniom poszerzyć ich wiedzę o świecie – tym bliskim i tym dalekim. Sposób pokazania własnego państwa przez prezentujących też jest swego rodzaju informacją, jak oni sami postrzegają swój kraj.

Co ważne, była to również znakomita okazja do  spotkania się z żywym językiem angielskim i rodzaj bodźca, by uczyć się języków obcych.

Przygotowała:  Marzena Kipa