G8 – INTENSYWNY DZIEŃ W KRAKOWIE

13.maja klasy 1a i 2a gimnazjum ( z trzyosobową reprezentacją klasy 1bg) wzięły udział w całodniowej wycieczce. Jej program był urozmaicony. Najpierw zwiedziliśmy  Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Wzięliśmy tam udział w warsztatach dotyczących historii książki, poznaliśmy  jej dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności. Część praktyczna obejmowała naukę podstaw kaligrafii ( przy użyciu gęsiego pióra).

Kolejnym punktem wycieczkowego programu był Park Edukacji Globalnej „Wioski Świata”. To bardzo ciekawe miejsce, świat w pigułce. Zwiedzaliśmy tam zabudowania z różnych rejonów świata- mongolską jurtę, indiańskie tipi, igloo, andyjską chatę, papuaski domek na palach czy zabudowania w Ghanie. Przewodniczki w bardzo ciekawy sposób przybliżały nam zwyczaje, ceremonie, stroje charakterystyczne dla poszczególnych rejonów świata nam przedstawianego. Dodatkowo uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących różnic w warunkach życia na poszczególnych kontynentach, dowiedzieli się na czym polegają zasady Fair Trade, brali udział w grze dotyczącej produkcji kakao w Ghanie.  Uczestnicy wycieczki zgodnie twierdzili, że zarówno miejsce jak i zajęcia bardzo im się podobały.

Ostatnim punktem naszej podróży był krakowski Kazimierz. Najpierw spróbowaliśmy słynnych zapiekanek z „okrąglaka”. Następnie świetna pani przewodnik oprowadziła nas po dzielnicy żydowskiej, pokazała nam najciekawsze punkty tego miejsca. Byliśmy w synagodze ( gdzie chłopcy musieli założyć jarmułki), na cmentarzu żydowskim. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o kulturze żydowskiej, zostaliśmy zapoznani z sylwetką Jana Karskiego ( którego pomnik- ławka znajduje się na Kazimierzu).

To był bardzo intensywny dzień. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń.

 

Tekst: Justyna Jaskuła

Fotorelacja: Anna Babij

[Not a valid template]